top of page

Ocak Aylık GameFi Raporu

Uzun zamandır beklenen AAA blockchain oyunları, zaten çok fazla aktivite görmüş olan Beta of Illuvium tarafından yönetilen nihayet piyasaları vurmaya başladı.


Zor bir yılın ardından Ocak ayı, kripto piyasası için en uygun ay oldu. Söylenebileceklerin çoğu diğer yükseliş döngüleri için geçerli olsa da, çeşitli istatistikler Ocak ayını blockchain alanında oldukça ilgi çekici hale getirdi.

Örneğin, altcoin'ler performans açısından BTC'yi takip etme eğilimindeyken (önce Bitcoin sezonu, ardından altcoin sezonu), Ocak ayının sonunda GameFi dahil olmak üzere altcoin fiyatlarında olağanüstü bir performans görüldü. Bu, piyasanın 2022'deki katliama rağmen son derece spekülatif kripto varlıklarına geri dönmek için stratejik olarak olumlu makro haberlerin herhangi bir işaretini beklediğini gösteriyor.

GameFi yatırımı kurumaya devam etti ve olumlu duygunun, blockchain oyun projelerine VC ilgisini yeniden canlandırmak için yeterince uzun süre devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Ocak ayında, fonun yarısından fazlası GameFi altyapısına gitti; belirli oyunlara veya stüdyolara yatırım yapmak hâlâ riskli bir teklif olsa da, risk sermayedarları GameFi endüstrisi konusunda o kadar ılımlı değil.

Uzun zamandır beklenen AAA blockchain oyunları, zaten çok fazla aktivite görmüş olan Beta of Illuvium tarafından yönetilen nihayet piyasaları vurmaya başladı.


Önemli bulgular

Genel Kriptoya Genel Bakış

 • ETH, Aralık sonundaki 1.200$'lık düşük seviyeden 1.660$'a yükseldi ve bir yıl içindeki en iyi fiyat-performansını elde etti.

 • Önde gelen birçok altcoin, değerlerinin iki katına, hatta üç katına çıktığını gördü.

GameFi Kullanıcıları

 • GameFi'deki toplam kullanıcıların yüzdesi olarak yeni kullanıcıların oranı Aralık ayındaki %38,8'den %36'ya düştü

 • Aktif GameFi, Aralık sonunda biraz arttı

 • Ancak yeni GameFi kullanıcı sayıları, Ağustos 2022'den bu yana en düşük seviyedeydi.

GameFi Projelerine Genel Bakış

 • Illuvium, Beta'dayken bile Ethereum'da üçüncü en yüksek aktif kullanıcıya sahip olacak şekilde büyüdü

 • AXS'nin fiyatı iki katına çıkarken, Axie Infinity'nin işlem pazar payı arttı

 • Polygon GameFi kullanıcıları 1 Ocak'tan 5 Ocak'a kadar üçe katlandı

 • Diğer ekosistemlerin aksine, BNB'nin GameFi kullanıcı sayıları azaldı

GameFi Yatırım ve Finansman

 • GameFi finansmanı düşmeye devam ederek aylık 20,9 milyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

 • GameFi alanındaki 3 proje Ocak ayında fon aldı

Kripto Makrosuna Genel Bakış

Kripto piyasası, ETH'nin fiyatı Aralık sonundaki 1.200$'lık düşük bölgeden Ocak ayının en yüksek seviyesi olan 1.660$'a yükselirken, yaklaşık bir yılın en iyi ayını yaşadı.Hisse senedi piyasaları da olumlu bir ay geçirdi. Yine de, Ocak ayındaki ETH kripto fiyat artışı, geçen yılki diğer yükseliş döngülerinden daha önemliydi ve bu da kriptoya olan ilginin yeniden canlandığını gösteriyor.

Ocak ayı, altcoinlerin fiyatı ve dolayısıyla GameFi pazarı için son derece elverişliydi.

Örneğin, GameFi için önde gelen üç altcoin olan SOL, AVAX ve BNB'nin fiyatları aylık bazda sırasıyla %146, %80 ve %26,4 artış gösterdi (ayın 31'i) .GameFi Pazarına Genel Bakış

GameFi'deki yeni kullanıcıların yüzdesi %36'ya geriledi.


Aylık GameFi Kullanıcıları Ayrıca, yeni GameFi kullanıcılarının sayısı Ağustos 2021'den bu yana en düşük seviyedeydi. Bu istatistikler birkaç aydır devam ediyor ve insanların GameFi alanına geri dönmekte tereddüt ettiğini gösteriyor.

Aktif GameFi kullanıcı sayısı Aralık ayı sonunda arttı.


Bu, Ethereum fiyatındaki keskin artışla aynı zamana denk geldi. Ayak İzi Analizi, aktif bir kullanıcıyı önceki ay blok zinciriyle etkileşime giren benzersiz bir cüzdan olarak sayar. Bir kişi birden fazla cüzdana sahip olabilir, ancak ölçüm yine de zincir üzerinde meydana gelen aktivite miktarının iyi bir göstergesidir.


GameFi Projelerine Genel Bakış

Beta'da bile Illuvium, Ethereum'da üçüncü en yüksek aktif kullanıcıya sahip.Axie Infinity İşlemlerin Pazar Payı Axie Infinity, bir yıldan uzun bir süre önce yaygın olarak kabul gören ilk blockchain oyunuydu. Hala hacim olarak en iyi blockchain oyunudur.

Polygon'daki GameFi kullanıcılarının sayısı 1 Ocak'tan 5 Ocak'a kadar üç katına çıktı

Bu kazanımların çoğu Gamer on Polygon'un Arc8'inden geldi. Diğer zincirler, yani Hive ve Wax, çok daha istikrarlı olsa da, bu metrik için MoM'de %50-100'lük artışlar elde etti.

BNB, Ocak ayında GameFi kullanıcı sayısında düşüş gördü


GameFi Yatırım ve Finansmana Genel Bakış

GameFi'deki olumlu rakamlara rağmen, toplam GameFi finansmanı 20,9 milyon dolarla bir yılın en düşük seviyesi oldu.Ocak ayında yalnızca 3 GameFi projesi finansman anlaşmalarını tamamladı


Bunlar: Intella X, Oh Baby Games ve YGG Japan idi. IntellaX, oyun oynamak için bir blockchain cüzdanı inşa ediyor ve 12 milyon doları kapattı. Web3 oyun stüdyosu Oh Baby Games, 6 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattı. YGG (Yield Guild Games), GameFi'deki önde gelen oyun loncalarından biridir ve Japonya şubesi için 2,9 milyon dolar toplamıştır.

Bu parçaya Footprint Analytics topluluğu katkıda bulunmuştur.

Ayak İzi Topluluğu, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının birbirlerine Web3, metaverse, DeFi, GameFi veya yeni gelişen blockchain dünyasının herhangi bir alanını anlamalarına ve bunlar hakkında fikir edinmelerine yardımcı olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye götüren aktif, çeşitli sesler bulacaksınız.28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page