top of page

FTX'in çöküşü Web3 oyun endüstrisini nasıl etkiledi?

FTX çöküşü, tüm kripto ekosistemini etkiledi, ancak bu, Solana ve FTX arasındaki bağlar nedeniyle Web3 oyunlarında derinden hissedilmiş olabilir.


FTX çöküşü, tüm kripto ekosistemini etkiledi, ancak bu, Solana ve FTX arasındaki bağlar nedeniyle Web3 oyunlarında derinden hissedilmiş olabilir .

Bazıları çöküşün merkezi olmayan projelere daha fazla dikkat çekeceğine inanırken, diğerleri GameFi'nin Web2 oyuncularını çekmek için merkezileştirmeye güvendiğini düşünüyor.

24 Kasım'da Tegro Earn, FTX çöküşünün Web3 Gaming üzerindeki etkisi hakkında konuşmak için Footprint Analytics, Tegro Earn, KCC Games Guild ve Earn Alliance'ın yer aldığı bir Twitter Alanına ev sahipliği yaptı.

İşte önemli çıkarımlar.

Bu büyük resim için ne anlama geliyor?

  • Daha fazla yatırımcı ve piyasa katılımcısı, kripto içindeki merkezi varlıklara olan güvenini kaybediyor. GameFi ekosistemi ve önemli blok zincirleri ve pazar yerleri ile güçlü bağları olan, görünüşte istikrarlı ve üretken bir borsanın düşüşü, insanların tokenlerini nasıl saklayacaklarını ve stake edeceklerini yeniden düşünmelerini sağladı.

  • Önümüzdeki aylarda, Web3 projeleri finansman fırsatlarını kaybedecek, ancak bu durum eninde sonunda değişecek çünkü hala konuşlandırılabilecek sermayeye sahip finansman kuruluşları var.

Tegro'nun kurucusu Siddharth Menon şunları söyledi:

“Bir aksilik var; tam bir güven sorunu var. İlk etapta Bitcoin'in neden doğduğuna geri dönüyor. Merkezi varlıklara güvenmiyoruz. İnsanların genel olarak kriptoya olan inancını kaybettiği söylenemez.”

İttifak Kazan şunları kaydetti:

"Birçok proje, özellikle Web3 üzerinden fon alan küçük oyunlar olmak üzere, fon bulma şansını kaybedecek. Bir yandan, pek çok dolandırıcılığın ortadan kalktığını göreceğiz, ancak çok sayıda büyük potansiyel kaybediyoruz.”

Bu, merkezi olmayan projelerde bir artışa neden olur mu?

  • Bitcoin ve genel olarak kripto endüstrisi, finansal sistemi merkezileştirmenin bir yolu olarak başladı ve daha sonra oyun ve diğer endüstrilere yayıldı. Bununla birlikte, birçok merkezi şirket, sağladıkları kullanım kolaylığı nedeniyle ekosistemde başarılı olurlar.

  • Merkezi kuruluşlar, ana akım kullanıcıları kriptoya çekme ve sürdürmede daha iyi olsa da, doğası gereği merkezi olmayan seçeneklerden daha risklidir.

Footprint Analytics Topluluk Yöneticisi Alex Cooper şunları kaydetti:

“Herkes parasını merkezi borsalardan aldığına ve artık merkezi borsalara güvenilemeyeceğine göre, insanlar tokenlerini DeFi projelerinde depolamaya ve stake etmeye başlayacak mı? Özellikle oyun oynamak için başka bir DeFi protokolleri dalgası görecek miyiz?

Earn Alliance Topluluk Yöneticisi Juan Jose Martinez şunları söyledi:

"Çoğu oyun oyuncuları Web2'den almaya çalışıyor ve bunu yapmanın en kolay yolu onlara kolay erişim sağlamak ve bunu yapmanın yolu da merkezileştirmek. Bir yanda oyunlar merkezileşecek, diğer yanda merkezi olmayan oyunların yükselişini göreceğiz, ancak zaten ekosistemde olan insanlar için.”

Bu, mevcut GameFi protokollerini nasıl etkiledi?

  • Ayı piyasasına rağmen, GameFi protokolleri son birkaç aydır nispeten istikrarlı. Bununla birlikte, FTX'in çöküşü ve bunun Solana ile daha geniş kripto piyasası üzerindeki etkisi, büyük olasılıkla oyuncuların ve yatırımcıların küçülmesine neden olacaktır.

  • NFT'lerin ve jetonların fiyatı da düşerek oyuncular için beklenen geliri azalttı.

Footprint Analytics'ten Alex Cooper şunları kaydetti:

"Ekim GameFi raporumuza göre, Eylül'den Ekim'e kadar pek bir değişiklik olmadı. Finansman miktarı yaklaşık olarak aynıdır ve günlük kullanıcı sayısı aynıdır. Ancak FTX sorununun, özellikle finansman açısından, Kasım raporuna ilişkin istatistiklerimizi büyük ölçüde değiştireceğini düşünüyorum."

KCC Games Guild'den Kyle şunları söyledi:

"Alameda Research veya FTX Ventures tarafından finanse edilen 20 ila 25 proje var. Bu tür bir yedekleme ile gerçekten FTX'te listelenme şansınız var. FTX'in çöküşüyle ​​birlikte bu avantajı da kaybediyorlar, dolayısıyla başka yerlerden fon aramak zorunda kalıyorlar.”

Bu parçaya Kasım 2022'de Daniel@footprint.network tarafından Footprint Analytics topluluğu tarafından katkıda bulunulmuştur.

Footprint Analytics, geliştiricilerin, analistlerin ve yatırımcıların rakipsiz GameFi, DeFi ve NFT içgörüleri elde etmesine yardımcı olacak araçlarla blockchain'in en kapsamlı veri analizi altyapısını oluşturuyor.

Motor indeksler, temizler ve 20'den fazla zincirden ve sayımdan verileri özetler; kullanıcıların SQL veya Python'un yanı sıra bir sürükle ve bırak arabirimini kullanarak kod olmadan grafikler ve panolar oluşturmasına olanak tanır.


55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page