top of page

Binance, yaklaşık 50 milyon TUSD stabilcoini bastı; TRU jetonu %200 arttı

Binance CEO'su, yakın tarihli bir AMA'da, diğer stablecoin'lere doğru çeşitlendireceklerini söyledi.


Binance, stablecoin ekosistemini desteklemek için son sözünü yerine getirdi.

Whale Alert tarafından 16 Şubat'ta atılan bir tweet'e göre Binance, Ethereum blok zincirinde çalışan bir stablecoin olan yaklaşık 50 milyon satın aldı.

Borsa, 16 Şubat'ta yaklaşık 50 milyon TUSD bastı.

Basımdan sonra, daha önce TUSD ile bağlantılı olan (CoinDesk'e göre artık değil) TRU tokeni, nispeten küçük piyasa değerine rağmen son birkaç saat içinde %200 arttı.

971 milyon dolarlık pazar büyüklüğünde TUSD, büyük kripto para birimleri arasında 54. sırada yer alıyor. Bununla birlikte, TUSD basımına geçiş, Binance'in BUSD'nin düşüşünden sonra diğer stablecoin'leri desteklemek için yenilenen çabalarının bir parçası olarak görülebilir.


Binance geçmişte TUSD'yi destekledi


İlginç bir şekilde, TUSD, Binance'in Eylül 2022'de BUSD karşılığında otomatik dönüştürme başlattığı stabilcoinler arasındaydı. Borsa, o sırada tüm varlıkları BUSD hesabına yatırmanın nedenleri olarak kullanıcılar için gelişmiş likidite ve sermaye verimliliğini gösterdi.

Haber, özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) yakın tarihli düzenleyici incelemesi nedeniyle dinamiklerdeki bir kayma nedeniyle, stablecoin'ler için çalkantılı bir haftanın hemen ardından geldi. SEC'in Paxos'a yönelik soruşturması ve Binance USD (BUSD) ihracına yapılan itirazın ardından, trader'lar en iyi stablecoin'ler USDC ve USDT'ye akın ediyor.


CZ'nin son AMA'sında bahsettiği stablecoin türleri


14 Şubat'taki son AMA'sında CZ , birkaç tür stabilcoin'den bahsetti. Stablecoin'ler, fiat para birimleri, emtialar veya kripto para birimleri gibi başka bir varlığa sabitlenerek sabit bir değeri korumak için tasarlanmış bir tür kripto para birimidir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli stabilcoin türleri vardır:

  • Fiat teminatlı stablecoin'ler: Bunlar ABD doları, euro veya yen gibi itibari para birimlerinin rezervleriyle desteklenir. İhraççı, stablecoin'in değerinin itibari para birimine sabit kalmasını sağlamak için temel varlığın eşdeğer bir miktarını elinde tutar. Fiat teminatlı stablecoin örnekleri arasında USDT, USDC ve TUSD bulunur.

  • Emtia teminatlı sabit paralar: Bunlar, altın veya petrol gibi bir emtia rezervleriyle desteklenir. Stablecoinin değeri, altta yatan emtianın değerine bağlıdır. Emtia teminatlı stablecoin örnekleri arasında DGX, PAXG ve USDTB bulunur.

  • Kripto para teminatlı sabit paralar: Bunlar, diğer kripto para birimlerinin rezervleriyle desteklenir. Stablecoinin değeri, altta yatan kripto para biriminin değerine bağlıdır. Kripto parayla teminatlandırılmış stablecoin örnekleri arasında DAI, BitUSD ve USDTT bulunur.

  • Teminatlandırılmamış sabit paralar: Bunlar herhangi bir rezerv tarafından desteklenmez, bunun yerine sabit bir değeri korumak için algoritmalara dayanır. Bu sabit paralar, değerlerini korumak için senyoraj hisseleri, teminatlandırılmış borç ve fiyat beslemeleri gibi mekanizmalar kullanır. Teminatlandırılmamış stablecoin örnekleri arasında Ampleforth ve FRAX bulunur.

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page